Kategorie:  HouseIQ   Wiedza   Nowość   Recenzje    

Artykuły:
Podstawy komunikacji ZigBee i WIFI
Podstawy komunikacji ZigBee i WIFI

Urządzenia inteligentne należy podłączyć do lokalnej sieci, aby w pełni wykorzystać potencjał i funkcjonalności. Najbardziej popularnymi ekosystemami do automatyzacji domów są produkty wykorzystujące komunikację ZigBee i WIFI. Zanim zdecydujesz się na pierwszy zakup lub rozbudowę urządzeń smart zapoznaj się z podstawowymi informacjami odnośnie sieci, które pomogą w doborze najlepszych produktów skrojonych do Twoich potrzeb.

Najważniejsze informacje dotyczące ZigBee

Komunikacja ZigBee to inaczej protokół transmisji danych oparty na sieci bezprzewodowej. Najczęściej wykorzystaną komunikacją w większych systemach automatyzacji przestrzeni jest ZigBee ze względu na swoją specyfikę. Główną zaletą technologii jest niewielki pobór prądu i niskie wykorzystanie transferu danych. Urządzenia mogą komunikować się ze sobą nawet po utracie dostępu do internetu. Ponadto urządzenia współdzielące ZigBee reagują w zaskakująco szybkim tempie. Reakcja na nadane zmiany zachodzi już w ciągu 0,2 sekundy!

Działanie sieci polega na podłączeniu urządzeń do bramki ZigBee, która jest wymagana do wymiany danych pomiędzy produktami. Urządzenia z pełnym zasilaniem (230V) oparte o tą komunikację działają jako wzmacniacze sygnału. Niezależnie od położenia bramki urządzenia z pełnym zasilaniem umożliwiają podłączenie kolejnych elementów oddalonych od głównej bramki ze względu na funkcję powiększenia sygnału. Warunkiem jest podłączenie pierwszego urządzenia w zasięgu bramki.

Bramka ZigBee pozwala na dodanie dużej ilości urządzeń i przechowywanie większej ilości danych i historii urządzeń, takich jak otwarcia drzwi, historii temperatur, wykrywania ruchu i wielu więcej.

Podstawowa wiedza o WIFI

Sieć WIFI to rozbudowana komunikacja znajdująca swoje główne zastosowanie w sieci komputerowej ze względu na swój rozległy zasięg i ogromną przepustowość transferu danych. W przypadku wykorzystania sieci WIFI nie jest wymagana dodatkowa bramka, bo łącznikiem Twojego ekosystemu będzie standardowy router dostarczony przez Twojego dostawcę internetu. Urządzenia podłączone do routera muszą być w jego zasięgu, a w przypadku utraty internetu produkty WIFI nie będą mogły wykonać scenariuszy, czyli reakcji pomiędzy urządzeniami.

Mimo wszystko urządzenia z komunikacją WIFI sprawdzą się najlepiej w przypadku wykorzystania pojedynczych elementów lub prostej instalacji. Podłączenie powyżej 10 urządzeń do routera WIFI obciąży Twoją sieć, przez co zmniejszy się przepustowość dostępna dla innych urządzeń w sieci bezprzewodowej. Przypadek podłączenia większej ilości urządzeń przyniesie lawinę niepożądanych reakcji w postaci niesprawnego funkcjonowania urządzeń. Część produktów może utracić sieć poprzez automatyczną blokadę routera.

W dobie rozwoju nowych technologii osobiście polecamy produkty ZigBee, które umożliwią dalszą rozbudowę inteligentnego domu i zwiększą bezpieczeństwo w trakcie korzystania z urządzeń.

Szukaj przedmiotów kompatybilnych z: 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl